Żyjemy coraz dłużej. I co dalej?
W Polsce długość życia wydłuża się wraz ze wzrostem dobrobytu. Warto zauważyć, że kobiety, niezależnie od kraju, żyją dłużej. W Polsce o 8 lat - badania GUS z 2015r. W krajach w których długość życia jest większa, różnice między długością życia kobiet, a mężczyzn jest mniejsza. od II Wojny Światowej o 20 lat u kobiet oraz o 18 lat mężczyzn, a w ostatnich 25-leciu średnia długość życia wrosła o 7 lat u kobiet i mężczyzn. Poniżej przedstawiono średnią długość życia na przestrzeni kliku dekad.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS
Co tak naprawdę mówią wartości tych wskaźników...? Średnia wieku szacowana w określonym roku wskazuje statystyczny wiek osoby, który dana osoba dożyje. Średnia ta uwzględnia zgony w całym przedziale wiekowym – od 0 w górę. W danych GUS można również znaleźć informację ile przeciętnie osoba w danym wieku będzie jeszcze żyła. Ta wartość zsumowana z wiekiem jest większa od średniej życia tej osoby z roku w którym się urodziła. Dzieje się to dlatego, że nie uwzględnia się już osób, które zmarły wcześniej, czyli prawdopodobieństwo zgonu jest mniejsze. Jednym zdaniem – im dłużej żyjemy tym szacowana wartość trwania naszego życia jest większa.
Obecni 30-latkowie nie przeżyli jeszcze połowy swojego życia. Według szacowań GUS z 2015r. przeciętny 30-latek dożyje 75 lat, natomiast 45-latek ma przed sobą 31 lat, czyli dożyją 76 lat. Dla kobiet wartości te wynoszą: 30-latki 82 lata oraz 45-latki 83 lata.
Niestety negatywną konsekwencją takiego stanu rzeczy, jest wzrost osób niepełnosprawnych biologicznie, czyli takich które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, ale miały (odczuwały) całkowicie lub poważnie ograniczoną zdolność do wykonywania czynności podstawowych (poruszanie się, codzienna toaleta, itp.). Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 oraz 2011 roku liczba ta wynosiła odpowiednio 950 tys. osób oraz 1,6 mln. Jest to wzrost o 60% w przeciągu 9 lat!
Świadomość Polaków, zwłaszcza młodych, dotycząca świadczeń emerytalnych wzrasta. Każdy kto chce mieć wystarczająco środków na emeryturze, oprócz powszechnego systemu emerytalnego (ZUS), gromadzi własne oszczędności. Im wcześniej zacznie się oszczędzać, tym większe środki możne zgromadzić.
Tak samo jest ze zdrowiem i sprawnością. Im wcześniej świadomie zaczniemy dbać o stan swojego ciała tym dłużej możemy się cieszyć sprawnością. Każda aktywność fizyczna wykonywana poprawnie wpływa pozytywnie na nasz organizm.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by osoby w wieku 18-65 praktykowały umiarkowaną aktywność fizyczną przez 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu albo intensywny wysiłek przez 20 minut 3 razy w tygodniu. Zaleca się również, by w ramach tej aktywności 2-3 razy w tygodniu były to ćwiczenia oporowe.
Na koniec polecam: