Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej po COVID-19?

covid.png

Jak bezpiecznie wrócić do aktywności fizycznej po COVID-19?

Paweł Ziemkiewicz

Dziś poruszamy temat bardzo aktualny i niezwykle ważny – bezpieczny powrót do aktywności fizycznej po zarażeniu się COVID-19. W SSC Studio w Warszawie już zajmujemy się takimi osobami. Na co zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem treningów? Jakie wykonać badania? Kiedy można bezpiecznie zacząć aktywność fizyczną?

Jest rzeczą oczywistą, że umiarkowany lub ciężki przebieg infekcji (ok 5% przypadków) niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne oraz konsekwencje sprawnościowe. Należy jednak zwrócić uwagę, że nawet lekki lub wręcz bezobjawowy przebieg infekcji może powodować zmiany w układzie naczyniowo-krążeniowym w postaci zapalania mięśnia sercowego czy zmiany w obrębie płuc. Także sam bezruch związany z leżeniem w łóżku lub odpoczywaniem w domu w czasie choroby powoduje zmniejszenie masy i siły mięśniowej, zmiany w obrębie VO2 max (maksymalnego pochłaniania tlenu), osłabieniu ścięgien, więzadeł i wielu innych.

Jakie badania warto wykonać po COVID-19?

Sportowcom zaleca się, aby przed powrotem do intensywnych treningów po COVID-19 wykonali następujące badania:

·    EKG,

·    Echo serca,

·    Holter,

·    spirometria,

·    tomografia komputerowa serca,

·    specjalistyczne badania wysiłkowe.

Dla przeciętnej osoby trenującej regularnie, racjonalne jest wykonanie podstawowych badań monitorujących stan zdrowia, czyli: EKG, Echo Serca, Holter oraz spirometria. Większość tych badań powinna być zresztą wykonywana cyklicznie, średnio raz do roku. Koszt wykonania tych badań prywatnie to ok 400zł, przy czym możliwe jest zlecenie ich przez lekarza POZ i wykonanie w ramach NFZ. Dla osób realizujących treningi o wysokiej intensywności, dodatkowo powinny być wykonane testy wysiłkowe (koszt prywatnego badania to ok 350zł). Badania te wykluczą ewentualne powikłania, które mogłyby przynieść poważne konsekwencje zdrowotne.

Kiedy można wrócić do aktywności fizycznej po COVID-19?

Jeżeli chodzi o sam powrót do aktywności, to jest on możliwy po ustaniu wszystkich objawów COVID-19, wykonaniu wspomnianych badań oraz uzyskaniu pozytywnej opinii lekarza. Aby samodzielnie sprawdzić, czy jest się już gotowym do powrotu do aktywności fizycznej, przed wykonaniem badań można zrobić prosty test - przejść 500m szybkim krokiem. Jeżeli uda się to zrobić bez zadyszki i oznak zmęczenia, oznacza to gotowość do większego wysiłku. Gotowość ta powinna być jednak formalnie potwierdzona badaniami i opinią lekarza.

Jak bezpiecznie trenować po COVID-19?

Tak jak po każdej chorobie, powrót do aktywności fizycznej po COVID-19 powinien być realizowany stopniowo. Czas trwania treningów powinien być wydłużany z sesji na sesję, aby powoli dojść do długości treningów wykonywanych przed infekcją. Intensywność treningów również powinna być monitorowana i podnoszona powoli. Należy stale obserwować tętno w trakcie wysiłku, jak również w ramach odpoczynku. Podwyższone tętno spoczynkowe jest oznaką, że organizm nie jest gotowy do wysiłku!

Powrót do formy i do dawnego poziomu wytrenowania po COVID-19 wymaga odpowiedniego planu treningowego adekwatnego do poziomu sprawności i możliwości regeneracyjnych. Zapalenia serca mięśniowego czy odbudowa tkanki płucnej jest również możliwa, ale wymaga czasu i odpowiedniego podejścia. Forsowanie organizmu po infekcji COVID-19 czy też lekceważenie symptomów zmęczenia lub bólu w trakcie czy po wysiłku może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zalecamy stopniowe zwiększanie intensywności treningów i powolny powrót do pełnej sprawności, najlepiej pod okiem trenera personalnego.

 

W razie pytań dotyczących treningów po COVID-19 zapraszam do kontaktu.