Proste 3 testy - sprawdzić czy jesteś w grupie ryzyka urazów skrętnych stawu kolanowego?
Proste 3 testy - sprawdzić czy jesteś w grupie ryzyka urazów skrętnych stawu kolanowego?
1.Statyczny test stania na jednej nodze,
2.Dynamiczny test stanie/skakanie/zeskakiwanie na jednej nodze,
3.Przysiad ze sztangą z tyłu.
Obserwacji wszystkich testów wykonujemy z trzech stron od przodu oraz tyłu (płaszczyzna czołowa) oraz boku (strzałkowej).
Co do zasady kolano powinno być stabilne (tzn nie ucieka i ćwiczący panuje nad tym gdzie znajduje się kolano), przy czym:
I. stopa z wyraźnym łukiem podłużnym (trzy punkty podporu - I, V kość śródstopia oraz pięta),
II. guzowatość kości piszczelowej powinna być skierowana zgodnie z 2-gim palcem stopy,
III. przeciwny kolec biodrowy podporowej na równi lub lekko powyżej względem przeciwnego kolca biodrowego,
IV. kolano powinno być w linii biodro- stopa.
V. Zgięcie w stawie biodrowym oraz skokowym powinno być proporcjonalne (piszczel z tułowiem są do siebie równoległe),
VI. Brak ruchu na tułowiu.
Najprostszy test statycznym, jaki można wykonać to stanie na jednej nodze w zgięciu w stawie biodrowym oraz kolanowym.
Do tego powinniśmy być wstanie wykonać proste ruchy - okręcać głowę, ruszać kończynami bez utraty balansu oraz bez "koślawienia" kolana (uciekania kolana do wewnątrz).
Drugim prostym testem, tym razem dynamicznym testem jest wyskok maksymalny z lądowaniem (obunóż lub jednonóż - wersja trudniejsza). Test ten odzwierciedla co się dzieje podczas dynamicznych zmian położenia ciała.
Test wykonujemy po pozytywnym przejściu statycznego testu. Osoby, które nie są wstanie utrzymać równowadze w statycznej pozycji narażają się na uraz wykonując ćwiczenia w dynamice.
W trakcie testu dynamicznego warto nagrać próbę i odtworzyć w zwolnionym tempie. Dodatkowo można przyczepić jaskrawe kawałki materiału/papieru na charakterystyczne punkty (kostki, guzowatość kości piszczelowej, kolec biodrowy, talerzach biodrowych).
Powyższe dwa testy można wykonywać na zmęczeniu krążeniowo-oddechowym albo wytrzymałości siłowej (zakwaszeniu). Zdarza się, że bez zmęczenia osoba pozytywnie przechodzi te testy, natomiast pod wpływem zmęczenia spada zdolność organizmu do kontrolowania kolana.
Trzeci test to pomiar siły mięśniowej za pomocą przysiadu z obciążeniem z tyłu. Przeciętny Kowalski powinien być zdolny do wykonania jednego pełnego przysiadu z obciążeniem równym masie swojego ciała. Ciężar rzędu 1,5x masa ciała jest bardzo dobrym wynikiem, natomiast 2xMC jest wynikiem obowiązującym sportowców. Wykonywanie testów do 1-go maksymalnego powtórzenia jest obarczone same w sobie ryzykiem kontuzji (bo pracujemy na ciężarze maksymalnym), dlatego stosuje się testy pośrednie lub urządzenia pomiarowe do określenia 1 MR.
Pełen przysiad będzie również wyznacznikiem mobilności (ruchomości) stawów skokowych oraz biodrowych. Co przy ocenie sprawności aparatu ruchu - w tym przypadku kolana – jest również kluczowe. Dysfunkcja, któregoś z tych stawów, daje prawie 100% pewność, że w perspektywie czasu coś się będzie działo w kolanie (przeciążenia lub urazy).
Inne testy:
Istnieją również bardziej zaawansowane technologicznie testy: platformy stabilometryczne, dynamograficzne, badania EMG (przewodnictwo mięśniowo-nerwowe), biomechaniczne (siła, wytrzymałość mięśniowa odpowiednich grup mięśniowych). Te badania dają precyzyjne wyniki liczbowe. Dzięki nim dokładnie wiemy, jakie parametry ma nasze ciało i gdzie występują dysproporcje oraz braki, co może skutkować kontuzją. Bardzo przydatne narzędzie, jeśli chodzi o sportowców ze względu, że oni podlegają znacznie większym obciążeniom niż przeciętna osoba. Urządzenia są w stanie wychwycić drobne różnice niezauważalne dla oka.
Potrzebujesz fachowej opieki trenerskiej - skorzystaj z usług trenerów SSC Studio.
Nie warto ryzykować - średni koszt powrotu do sprawności po urazie więzadła krzyżowego przedniego ACL to 50.000 PLN (patrz poprzednie wpisy tu).