Zakres pasywny i aktywny - dlaczego to takie ważne?

Do oceny sprawności aparatu ruchu kluczowe znaczenie ma mobilność stawów, czyli zakres ruchomości w stawach. Rozgranicza się tu zakres aktywny i pasywny. Pasywny zakres to maksymalna ruchomość w stawie bez aktywności mięśni. Brak zakresu pasywnego jest sama w sobie patologią. Aktywny zakres to taki ruch w stawie, który jesteśmy wstanie wykonać w sposób kontrolowany i świadomy.

Ważnym elementem jest różnica pomiędzy aktywnym i pasywnym zakresem. Jest to czynnik zwiększającym prawdopodobieństwo urazu. W tym martwym polu, mięśnie są wyciszane przez co brakuje stabilizacji stawu oraz siły do kontroli ruchu.

Z punktu widzenia powrotu do sprawności po urazach i kontuzjach pierwsze rzecz to odzyskanie pasywnego zakresu (to głównie praca dla fizjoterapeuty lub osteopaty). Praca na odzyskanym zakresie to inna kwestia (tu wchodzi trener, który układa plan treningowy oraz kontroluje jakość techniki ćwiczeń). Chodzi głównie o odzyskanie siły mięśniowej oraz czucia głębokiego na krańcowych zakresach.